Dünyanın En Hızlı Arabası, Lucid Motors

Submitted by anonim adam on Thu, 09/10/2020 - 20:59
  • Up
    0%
  • Down
    0%

Dünyadaki en hızlı "şey" Tesla'nın papucunu dama atıyor: Lucid Air 2021'in başlarında gelecek

Lucid Air, Silikon Vadisi'nden yeni, büyük bir elektrikli araba olduğu için Tesla Model S ile bir karşılaştırma aşikâr. Her iki arabanın rakamlarını karşılaştırırsanız, yeni gelen Lucid'in kağıt üzerinde epeyce üstün olduğunu göreceksiniz.

Yeni Amerikan otomobil markası Lucid Motors, ilk kez üretime hazır bir otomobili tanıttı. Resmi rakamlar çok şey vaat ediyor: Süper hızlı, yüksek teknolojili bir elektrikli sedan olan Air, neredeyse her şeyi Tesla'nın en pahalı modellerinden daha iyi yapıyor. İlk olarak, tek bir pil şarjıyla devam ettiği bildirildi: Lucid'e göre Air, iki şarj durağı arasında yaklaşık 830 kilometreye ulaşabilirken, Tesla'nın yaklaşık 640 kilometre sonra yeniden şarj edilmesi gerekiyor.

Otomobilin elektrik sistemi, Tesla'daki 400 volt yerine (ve Porsche Taycan'ın 800 voltundan daha fazla) 900 voltta çalışırken, Lucid de daha fazla motor gücü sağlıyor. Air'in en güçlü versiyonu 2022'nin sonunda piyasaya çıkacak ve arka tekerlekler arasındaki iki süper güçlü elektrik motoru sayesinde 1300 hp'nin üzerinde bir güç olacak.

Pil takımını şarjmı edeceksiniz? Lucid, bunun da daha hızlı gittiğini iddia ediyor. En son Tesla modellerinin bir DC şarj istasyonunda 250 kilovata kadar şarj edebildiği yerlerde Air, pillerini maksimum 300 kW ile pompalar. Bu, dakikada yaklaşık 33 kilometre ekstra sürüş menziline veya 20 dakikalık bir şarjdan sonra yaklaşık 480 kilometreye denk geliyor.


Buna ek olarak, 2016 yılında kurulan otomobil üreticisi Air'in, Amerika'da bir otomobilin ivmesini ölçmenin popüler bir yolu olan çeyrek milde "şimdiye kadarki en hızlı otomobil" olduğunu iddia ediyor. Lucid Motors'un CEO'su ve 'Baş Teknik Sorumlusu', Galler doğumlu mühendis Peter Rawlinson, 'gezegendeki en hızlı şey'den' söz ediyor: Lucid, durma noktasından yaklaşık 400 metre mesafeyi 9,9 saniyede katediyor. Şimdiye kadarki en hızlı Model S, 10,5 saniyelik bir zamana ulaştı. Saatte sıfırdan 100 kilometreye kadar olan sprint süreleri ile ilgili olarak, her iki açıklama da neredeyse eşittir: Lucid Air, Tesla'nın en güçlü versiyonu gibi 2,5 saniyede bu hıza ulaşır.

Saldırı modu

Air ve Model S arasındaki bir başka dikkat çekici benzerlik: Peter Rawlinson Lucid'e katılmadan önce, Tesla'nın ilk başarılı modelinin beşiğinde duruyordu. Dostane Rawlinson, medeni bir İngiliz aksanıyla hoş bir şekilde sakin bir şekilde konuşsa da, Lucid ile olan ölümcül ciddi planları hakkında hiçbir şüphe bırakmıyor: "Bizler baştan sona bir teknoloji şirketiyiz ve bu araba ile teknolojik olarak zirvede olduğumuzu gösteriyoruz. araba dünyasını duyun. Lüks elektrikli arabaların oyun alanı özentilerle doludur, ancak saldırı modundayız. "

Rawlinson ve ekibi, tamamen şirket içinde geliştirilen ilerici, oldukça gelişmiş parçalarla yerlerini fethetmek istiyor. Örneğin, Air'deki batarya paketi Lucid tarafından yapıldı ve Formula 1'in elektrik eşdeğeri olan Formula E şampiyonasında test edildi. Rawlinson, "İki yarış sezonunda bu batarya paketlerinde hiçbir şey ters gitmedi" diyor. "Son derece güçlü pillerimizle yüzde 100 güvenilirlik gösterdik ve bu teknoloji artık Air'ımıza akıyor."

Üretim modelinin taban plakası, maksimum 130 kilowatt saate kadar "Lego blokları gibi birbirine bağlanabilen" 22 pil modülü içerir. Arka yolcuların ayakları için zeminde daha fazla alan istiyorsanız, ön koltuklar ve arka koltuk arasındaki modül sırasının çıkarılmasını seçebilirsiniz. Porsche, Taycan'da da aynı çözümü kullanıyor.

"Wunderbox"

Lucid'in kapsamlı patentli elektrik motorları da özeldir: 670 beygir gücünde etkileyici bir güce rağmen, standart boyutlu bir uçak arabasına sığarlar ve her biri yalnızca 47 kilo ağırlığındadır. "Şu anki pazar liderinde (Tesla, ed.) Bizimkilerden 2,5 kat daha büyük motorlar kullanıyorlar," Rawlinson alaycı bir şekilde eski işverenine atıfta bulunuyor. “Gerçekten büyük bir adım atıyoruz. Sadece muhafazanın boyutu açısından değil, aynı zamanda soğutma ve otomobilimizin enerjisini son derece akıllı bir şekilde kullanma şekli açısından da. Air, cömert bataryası nedeniyle geniş bir sürüş menziline sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda diğer şeylerin yanı sıra aerodinamik, ısı kaybı ve elektromanyetizma ile uğraştığımız sofistike yöntem sayesinde. "

Lucid ayrıca Air'e, Peter Rawlinson'ın neredeyse sevgiyle "Wunderbox" dediği bir cihaz sağlıyor. Bu sadece 19,2 kilowatt'lık bir yerleşik şarj cihazını değil, aynı zamanda diğer şeylerin yanı sıra aracın "çift yönlü" şarj edebildiği yazılımı da içerir. Bununla, Lucid, Havayı bir güç tamponu olarak kullanarak elektrik şebekesini korumak istiyor: elektrik talebinde bir tepe olur olmaz (örneğin, insanlar toplu halde elektrikle yemek pişirmeye başladığında), araba şebekeye ekstra güç sağlayabilir. Gelecekte daha fazla insan elektrikli araç kullanırsa bu teknoloji çok değerli olabilir.


Lucid, 2016'da Air'in çalışma modelini sunduğunda, o arabanın hala iki geniş, ayrı arka koltuğu vardı. Son üretim versiyonunda, üç kişilik alana sahip "normal" bir arka koltukla değiştirildi. Bu arada, arkadaki insanlar bolca alana sahip: Lucid'e göre Air, bir Mercedes-Benz S-Serisi'nin iç alanını sunarken, dış boyutlar daha küçük E-Serisi'ne benziyor. Arkadaki ön koltuklardan farklı olan iç mekanın rengi istenildiği gibi alpaka yünü ile kaplanabilir.

Pratik bir düzeyde, Tesla Model S ile yapılan karşılaştırma kendini yine soruyor: o arabanın büyük bir beşinci kapısı olduğu yerde, Lucid Air gerçek bir sedan. Arka cam - dikkat çekici derecede geniş - bagaj kapısını açar açmaz yukarı kalkmaz, böylece yükleme açıklığı Model S'den daha küçük olur. Lucid, bunu çok daha geniş ve daha derin bir "çatlak" (ön bagaj veya ön bagaj bölmesi) ile telafi etmek zorundadır. ) Peter Rawlinson'a göre çoğu rakibinden yüzde 90 daha büyük.

Lucid şimdi Arizona'daki fabrikada ilk kopyaların üretimine başladı. İlk fiyatlar Amerika için zaten biliniyor: şu an için en ucuz Air yaklaşık 80.000 Euro'ya mal olurken, en güçlü "Dream" versiyonu 161.500 $ 'a satışa sunulacak (yaklaşık 137.000 dönüştürüldü). Gelecek yıl, Air temelinde geniş bir SUV gelecek ve sonunda marka tam bir elektrikli otomobil portföyü oluşturmak istiyor.

Kategori: