Elma - 1

Submitted by Erkan Esin on Mon, 02/03/2020 - 00:17
  • Up
    0%
  • Down
    0%

Elma, İranı/Kürdi dillerde elmaya sev derler, sevmek, sevgi, sevda kökenleri hep elmadan. Sev-Da, yine bu dillerde elma(sev) verdi(da) anlamına gelir. Peki kim kime elmayı verdi? Ve hangi elma? Çoğu inanç ve kültürlerde Havva'nın Adem'e elma(yasak meyve) verdiği ve bu yüzden dünyevi/bedensel/cehennem boyutuna atıldığı söylenir. 

Elma tabiki bir metafordur burada, Adem ve Havva bildiğin sex yaptılar. Bedensel ya da dünyevi yaşam dediğimiz zaman aklına ilk gelen yeme-içme, uyku olur. İnsan psikolojisi yani bizdeki anlamı Şeytan olan, sex ile başladı, aslında karşı cinsle olan tüm ilişkiler. 

Psikolojin bedeninle başlıyo, ve sen büyüyünce bu senin şeytanın olabiliyor malesef. Yemek için, üremek için, rahatlık için, yaşamak için savaşmalısın, ve savaşta yanında sana iyi bir melek lazım. Sağlam bir psikoloji = iyi bir melek, cılız bir psikoloji = kötü bir melek(Şeytan) Tabi hepsi bu kadar değil, doğa, çevre, astrolojik etkiler ve daha birçok şey.
Neyse işte, çocukluğumdan belli bi yaşa kadar(belki halen öyle) zayıf bir beden, silik bir kişilik, korkak, saf, inanılmaz derecede hayalperest ve hep savunmada kalan biriydim. Ve bu kötü yanlarımla daima bir teste tabi tutulacaktım.

Erkan Esin

01/2020
 

15 Senedir sex bagimliligina karşı verdigim savas, bu süreçte ve öncesinde yaşadıklarim