Elma - 3

Submitted by Erkan Esin on Fri, 02/14/2020 - 20:58
  • Up
    0%
  • Down
    0%

Değiğim gibi, ilk en büyük hayal kırıklığım Ankara, aslında Ankara'nın mimarı yapısı, tutarsız olması, kessinlikle bir kent olmayışı. Köyde tv. izlerken gördüğüm yabancı şehirleri Ankara ya da İzmir sanmıştım galiba. Bir şehrin mimarı yapısı bir çocuğun psikolojisini bu kadar negatif etkilermi! Öylesine random yapılmış gecekondular, yolların ne olduğu belli değil, her taraf çöp, evlerin ve apartmanların hiçbir estetik tarafı yok, okul binası ayrı korkunçtu, Kuzey Kore desin sanki. Bu etkenler beni çok kötü sarsmıştı. Mimarinin insan psikolojisi üzerindeki etkisi bence çok belirleyici, İnsanın ne söylediği, yaptıkları, düşüncesinin yansımasıdır. Aynı şekilde gördüğün bir mimari yapı da düşüncelerini etkiler bence. 
Okulu da sevmemiştim bir türlü, ilkokul 1 ve 2yi yarım yamalak okuduktan sonra Ankara'da hemen 3üncü sınıfa başlamıştım. Diğer taraftan uzayı çok merak ederdim, astronot olmak ilk önceliğimdi, bilimadamı veya mucit olmak 2nci sıradaydı benim için. Yabancı filmleri çok severdim, bilim kurgu özellikle.
Bu arada babam Hollanda'ya çalışmak için gitmişti bile. Ankara zaten benim için bir hayal kırıklığı olmuştu, bu sefer aklımda bababm bizi ne zaman Hollanda'ya götürür düşüncesi oluşmuştu. Fakat ortaokul bitene kadar Ankara'da kalacaktık, pasif, naif ve korkak tarafım burada da başıma yine bela olacaktı tabiki. Sistem acımasız ve mazeret tanımıyor malesef.

02/2020