Eylül ayı rekorla sonlanıyor: Avrasya tüneli geçişinde tarihi rekora imza atıldı!

Çar, 09/14/2022 - 15:23 tarihinde Gazetebanka tarafından gönderildi

Gazetebanka.com Tolgahan Sarıkaş'ın haberi.

Katar Yatırım Fonunun ortaklaşa olarak desteklediği Avrasya tünelinde geçiş rekoru yaşandı. Avrasya Tünelinin %50’lik bölümüne Güney Koreli şirket hisselere ortak olmuştu. 2016 yılında ilk açılışı yapılan ve 25 yıl boyunca hizmet işletilmesi planlanan Avrasya tünelinde alınan son haberlere göre yıl içerisinde yapılan geçiş özellikle Eylül ayı döneminde günlük rekora seviyeye ulaştı.

EYLÜL AYINDA EN ÇOK GEÇİŞ YAPILAN GÜNDE REKORA İMZA ATILDI!

Karaismailoğlu Avrasya tüneli ile ilgili araç geçiş sayılarını paylaştı. Eylül ayı verileri oldukça ilgi çekiciydi. 5-11 Eylül 2022 tarihleri arasında geçişi gerçekleştirilen araç sayısını 455 bin 746 olduğu belirlendi. Özellikle bu süre içerisinde 8 Eylül Perşembe günü 67 bin 982 araç geçişi yapıldı ve günlük geçiş rekoru kırılmış oldu.

MOTOSİKLET GEÇİŞ İZNİ RAKAMLARI ZİRVEYE TAŞIDI!

Avrasya tünelinde gerçekleşen bu yeni rekorla beraber arka planında motosikletli sürücülere yönelik geçiş izni verilmesinin de katkı payı olduğu söylendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu şu sözlere yer verdi:

“İstanbul trafiğini rahatlatan bu yatırımımız hızlı ve güvenilir ve ulaşımı destekliyor. Fikirlerimizi daha da geliştiriyoruz ve milletimize yönelik en doğru seçeneği sunuyoruz. Toplamda 122.441 motosiklet sürücüsünün tüneli kullandığı ortaya çıkarıldı. 2016 yılından beri Avrasya tünelinde toplamda 90 milyon 804 bin araç geçişi yapmıştır. İstanbul’da ulaşım kapasitesine yönelik yatırımlarımız devam ediyor” diyerek ekledi.

OTOMOBİL, KAMYONET VE MİNİBÜS GÜNDÜZ VE GECE GEÇİŞ TARİFE ÜCRETİ NE KADAR?

2022 yılında Avrasya Tüneli geçiş ücreti otomobil ve kamyonetler için 53 TL oldu. Minibüsler Avrasya tünelinden geçmek istediğinde 79,50 TL ödüyor. Bu ücretler gece yarısı tarifesinde %50 indirimli olarak kullanılabiliyor. Böylece otomobiller için gece geçiş ücreti 26,50 TL. Minibüsler için gece geçiş ücreti 39,75 TL olarak uygulanıyor.

Kaynak: Gazete Banka

0
0
No votes have been submitted yet.